ANASAYFA

Eskiden Ramazan ayının yaklaşmasıyla başlayan hummalı hazırlıklar günümüzde maalesef çok az yerde sürdürülüyor. Eskiden konaklarda yaklaşık iki hafta süren Ramazan hazırlıklarında evler baştan aşağıya temizlenir, her yer gelecek ziyaretçilere hazırlanırdı. Evin özellikle mutfak bölümü türlü türlü yiyeceklerle doldurulur, misafirlere her türlü ikramın yapılması için her şey eksiksiz şekilde hazırlanırdı. Herhangi bir evin iftar sofrasında yer alabilmek için o evdekileri tanımaya gerek yoktu çünkü eskiden “Tanrı misafiri” geleneği vardı. Bugünlerde hala sürdürülse de önemini kaybetmişe benziyor.
Ramazan ayı ve bayramının İslam ve Türk kültüründe önemli bir yeri vardır. Ramazan ayı boyunca Türkiye genelindeki büyük camilerin minareleri arasına mahya denilen ışıklı süsler asılır. Ramazan ayının ilk günlerinde genelde “Hoş geldin ya Şehri Ramazan” benzeri mesajlar gösteren bu süsler, Ramazan ayı boyunca her gece farklı bir mesaj göstermesi için değiştirilir. Ramazan bayramından birkaç gün önce mahyalarda genellikle “Elveda” benzeri uğurlama mesajlarına yer verilir.
Aşağıda Osman Bey'e ünlü İslam Alimi, Şeyh Edeb-Ali'nin ...verdiği öğütleri anlatan bir yazı. Çok hoşuma gitti. Neredeyse 700 yıl önce söylenmiş ama hiç mi hiç eskimemiş. Tüm zamanlar için geçerli.
Aşağıdaki büyük fazilet ve sevapları olduğu bildirilen duaları, İbn-i Abbas Resulullah’tan (s.a.a) nakletmiştir: دعاء اليوم الاول: اللهمَ اجْعلْ صِيامي فيه صِيام الصّائِمينَ وقيامي فيهِ قيامَ القائِمينَ ونَبّهْني فيهِ عن نَومَةِ الغافِلينَ وهَبْ لي جُرمي فيهِ يا الهَ العالَمينَ واعْفُ عنّي يا عافياً عنِ المجْرمينَ.
Eğer birgün Peygamber Efendimiz (S.A.V.) ziyaretimize gelse, Yalnızca birkaç günlüğüne, aniden çalsa kapımızı, Merak ediyorum neler yapacağımızı, Biliyorum böylesine şerefli bir konuğa açacağımızı, En güzel odamızı, Ve O’na sunacağımız tüm yemeklerin en iyisi olacağını, Ve inandırmaya çalışacağımızı, O’nu evimizde görüyor olmaktan, mutlu olacağımızı, Ve gerçekten evimizde O’na hizmet etmekten haz alacağımızı, Fakat söyleyeyim şimdi,
Bir çocuk olmalıydım Bir uçurtma gördüğümde istiyorum demeliydim Eteğini çekiştireceğim bir annem olmalı yanı naşımda Etrafımda değişik hayatlar görmeliyim Bir gece vakti yatmadan,seni seviyorum deyip sarılmalıyım anneme Olmasa bile babam,var bilip sevdamı bağırmalıyım bir gece yarısı Sabahları uyandığımda yatağımın başucunda bir gül ve bir not bulmalıyım ''Uyandırmaya kıyamadım''! ... Yeni heyecanlar duymalıyım günün getirdiği ışıklarla Bazen kızmalıyım
Şair yaşadığı dünyayı,olayları ve insanları herkesten farklı algılayan bir kişidir ya da olmalıdır. İzlenimlerini halka aktarırken diğer sanatçılar kadar rahat değildir çünkü ne günlük konuşma dilini kullanabilir ne de düzyazı tekdüzeliğini..Şairin dili diğer tüm yazın türlerinin dilinden üstün ve zahmet vericidir..
... 14 ...