ANASAYFA

En tatminkar sonuçları alan kişi her zaman en zeki kişi değildir, genellikle çalışanların beyinleri ve becerilerini en iyi koordine edebilen kişidir.” W. Alton JONES Bir işletmenin üç temel kaynağı vardır; Fiziki kaynaklar, mali kaynaklar, insan kaynakları. Bu üç kaynağın da VERİMLİLİKüzerinde etkileri vardır. Bunları çok iyi değerlendirmek gerekir. Bir örgütün asıl rekabet üstünlüğünün kaynağı da insan kaynaklarıdır. Sorun burada düğümlenmektedir. Şu soruları mutlaka kurum olarak sormak ve cevap aramak zorundayız;
ABD’li evlilik uzmanı Dr. Jack Balswick, dünyanın farklı ülkelerinden toplam 156 çift üzerinde, “Evlilik” araştırması yaptı. Dr. Balswick, çalışmaları sonucunda ,‘uzun evliliğin sırrının kısa süreli ayrılıklardan’ geçtiğini gördü. Şu an 2-3 yılda bir çiftlere 1 ila 5 ay arası değişen sürelerle ayrı kalmalarını önermektedir. Ben bir aydan fazlasını kesinlikle önermiyorum… “Sonra oh…! Onsuz hayat ne rahat!” moduna girerlerse ne olacak? Ayrıca uzun süreli ayrılıkların aldatmaları tetiklediği de unutulmamalıdır. Belli bir süre (ortalama on beş gün) birbirleriyle yüz yüze görüşmemelerini, birbirlerinden haberdar olmamalarını, evlerini ayırmalarını, telefonda dahi görüşmemelerini öneririm.
Hayat ne demektir? Neden yaşıyorum? Yaşamak nedir? Nedir bu yaşamak? Edebiyat olarak iyi değil ancak soruya yanıt vermesi açısından benzersiz oldu. Evde kendi başıma duvarlara bakarak çözmeye çalıştığım anlamı anlatmaya çalıştım. Çözmüş numarası yapamayacağım. Ancak çözmemiş de değilim. En azından çok merak ettiğimi söylemeliyim. Bu soru için merak ettim. Hayatı izledim, canlıları okudum. Kendimi ve varlığı düşündüm. Bütüne bakmaya çalıştım. Önemli olan da buydu. İnsanın bu tarafına sorular sordum. Çabam hayatın bu naçizane tarafı için keyifli ve faydalıydı Hayatın anlamının bir yanıt biçiminde mevcut olmadığını anladım. Hayatın içindeki küçük bir araçla, dille, hayatın anlamı belirlenemez. Ancak en azından betimlenebilir. Küçük çocukların anlamını bilmediği şeyleri benzetmesi gibi, hayatı hayattaki şeylere benzetebiliriz.
Bilinçli ve sınırlandırılmış olarak kullanıldığında bazı çocuklarda TV: • Çocukların kelime haznesini zenginleştirebilir. • Hayal gücünü geliştirebilir. • Belgeseller; doğa, hayvanlar, bitkiler, farklı kültürler gibi konularla ilgili çocuğun genel bilgisi artar. Eğitim amaçlı çocuk programları okul-öncesi çocukların şekilleri, renkleri, sayıları öğrenmesi konusunda çok yararlıdır. • Bazı konulara karşı merak duymasına ve kitaplardan bunu araştırmasına neden olabilir. Bunun sonucunda televizyon çocuğu okumaya teşvik edebilir. • Televizyon izlemek bir anlamda çocuğun olumsuz duygularını boşaltma yolu olabilir. • Sosyal ortamlarda konuşulacak ortak konular sağlar dolayısıyla arkadaşlarıyla iletişimi kolaylaştırabilir.
Çocuklar haftada neredeyse 18 saatlerini televizyon karşısında geçiriyor. Peki çocuklar televizyon karşısında neler izlemeli, anne babalar onlara neler izletmeli? Yapılan araştırmaların çocukların, haftada ortalama 18 saatini TV karşısında geçirdiklerini ortaya çıkardığını belirten uzmanlar, “Bu nedenle TV’yi yasaklamak bir çözüm değildir; dolayısıyla TV ile yaşamayı ve bilinçli zaman geçirmeyi öğrenmemiz gerekir” dedi. Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde uzmanlar, TV’nin, özellikle çocuklar ve gençler üzerinde sayısız olumsuz etkileri olduğunu söyledi.
“Erken kalkan yol alır.” diye bir atasözümüz. Dünyanın en başarılı CEO’ları saat kaçta kalkıyor? Onların başarılı CEO olmasında erken kalkmalarının etkisi var mıdır? Başarılı insanların sosyal hayatında yaptıkları şeyleri uygularsanız başarılı olmazsınız. Bunlar başarının ardındaki gerçekleri gölgeleyen magazinsel detaylardır. Eğer başarıyı sadece içtiği kahveye bağlarsanız o zaman o kişinin çalışma prensiplerine ve stratejik fikirlerine saygısızlık etmiş olursunuz. Mesela CEO ‘ların bazıları sabah 4 veya 5 te kalkıyor diye siz de kalkarsanız, bir yere CEO olmazsınız. Öyle ya, erken kalkan CEO olsaydı her sabah namazına kalkan imamlardan ala CEO olmazdı.
Her ne kadar TV izlemenin, gün içinde kendimize ayırabileceğimiz 1-2 saati bizden çaldığını bilsek de, işten eve gelip, yemek yedikten sonra genellikle TV karşısında buluyoruz kendimizi. Türk milleti olarak TV karşısında en çok zaman geçiren 2.millet olduğumuzu düşünürsek, bu çocuklarımız için daha da büyük bir tehdit manasına geliyor. Şimdi çocuklarımızın TV izlemesinin olumsuz etkilerine bir göz atalım. Televizyonun çocuklar üzerindeki etkisini araştıran Amerikan Yale Üniversitesi, Amerikalı bir çocuğun, 12 yaşına gelene kadar, televizyonda 8 bini cinayet olmak üzere ortalama 100 bin şiddet içerikli görüntü izlediğini tespit etmiş.
 2  ...