ÇALIŞANLARIN PERFORMANSI NASIL ARTTIRILIR?

En tatminkar sonuçları alan kişi her zaman en zeki kişi değildir, genellikle çalışanların beyinleri ve becerilerini en iyi koordine edebilen kişidir.”     W. Alton JONES

 

Bir işletmenin üç temel kaynağı vardır; Fiziki kaynaklar, mali kaynaklar, insan kaynakları. Bu üç kaynağın da VERİMLİLİKüzerinde etkileri vardır. Bunları çok iyi değerlendirmek gerekir. Bir örgütün asıl rekabet üstünlüğünün kaynağı da insan kaynaklarıdır. Sorun burada düğümlenmektedir. Şu soruları mutlaka kurum olarak sormak ve cevap aramak zorundayız;

 

ŞU SORULARI CEVAPLAYIN.

  • İnsanların hayal güçlerini, yenilikçi özelliklerini, coşkularını, ileriye ilişkin derin bilgilerini, kuruluşun yararını nasıl kullanacaksınız?
  • Personelinizin maddi ve manevi kuvvetlerinden ne kadar faydalanabiliyorsunuz?
  • Onların beyin gücünden ne kadar istifade edebiliyorsunuz?
  • Onların daha verimli çalışmaları için gerekli olan şartları sağlıyor musunuz?
  •  Çalışanların enerjilerini ve bütün kuvvetlerini müessesenin yararına kullanıp kullanmadıklarını kontrol ediyor musunuz?

 

“Yönetici asıl maharetini, beraber çalıştığı insanların potansiyelini açığa çıkarmakla göstermelidir.”

 

AİDİYET DUYGUSU OLUŞTURUN.

Başarı diğer insanların desteğine bağlıdır. Kazanmanıza yardım edecek kişilerin desteğini harekete geçirin. Bunun için de insanların desteğini sağlama yöntemlerini mutlaka öğrenmelisiniz. Beraber çalıştığınız insanlara “ Biz bu işi beraber yapıyoruz.” “Beraber başaracağız.”mesajını vermelisiniz. Bu durum insanlara kullanıldıklarını değil faydalanıldıklarını düşündürecektir. Büronuzun çay-kahve hizmetlerini sunan görevli dahi, bir bütünün ayrılmaz parçası olduğunu düşünmelidir.

 

Büyük Liderler, taraftarlarına özellikle bir yere ait olduklarını hissettirme yeteneğine sahiptirler. Örneğin: Napoleon Bonaparte, insanları önemli hissettirmede ve katılma duygusu vermede ustaydı. Kampı dolaşması ve her subayı adıyla selamlamasıyla ünlüydü. Konuştuğu adama memleketini, karısını ve ailesini sorardı. Onun da yer aldığı bir çatışma veya manevradan bahsederdi. Adamlarına gösterdiği ilgi ve onlara ayırdığı zaman, onlara ahbap olduklarını ve bir yere ait olduklarını hissettiriyordu. Bu yüzden, adamlarının kendilerinin ona adamış olmaları şaşırtıcı değildir.

 

kaynak : cantenkaya

  
292 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın